گردشگری

ساحل رضوانشهر(فاصله از مجتمع ۴ کیلومتر)

استان گیلان پر است از ساحل های دیدنی و مناظر بسیار شگفت انگیز از دریای خزر، ساحل هایی که می توانیم رو به دریای زیبا بایستیم، تلاش موج ها برای رسیدن به ساحل را تماشا کرده و به صدای زیبای آب گوش دهیم، صدایی که باعث می شود تمام شلوغی ها را فراموش کنیم و غرق در آرامشی خلسه مانند شویم. البته بعد از آن هم می توانیم یا تنی به آب بزنیم و یا در شاحل های ماسه ای آن به یاد کودکی هایمان به ساخت قلعه های شنی بپردازیم و یا حتی در کنار دریا آرام قدم بزنیم و برای خود کلکسیونی از صدف های رنگارنگ جمع آوری کنیم. یکی از این سواحل که به دلیل ماسه ای بودن می توانیم این کارها را در آن انجام دهیم ساحل شهر رضوانشهر بوده که آن را ساحل شفارود می نامند. ساحلی که بر خلاف بیشتر ساحل های ماسه ای که برخلاف بیشتر ساحل های منطقه مربوط به اداره و یا سازمانی نیست و برای عموم آزاد است و با امکاناتی که در نزدیکیش تدارک دیده شده می توانیم از زیبایی این ساحل نهایت استفاده را کرده و لذتی فراوان کسب کنیم.

جاده اسالم ( فاصله از مجتمع ۵ کیلومتر)

جاده اسالم به خلخال  به دلیل کوهستانی بودن حتی در تابستان از آب و هوای سرد و خنک برخوردار است، در اغلب اوقات بویژه در نیمه دوم سال به دلیل بارش برف و باران های سیل آسا بسته بود و مسافران تنها می توانند در این فصول از زیبائی های آن لذت ببرند.
جاهای دیدنی اسالم ، از بهترین مقاصد گردشگری تابستانی
این جاده مسیری برای ورود به بهشت طبیعت است، چرا که جاده خلخال – اسالم تنها یک جاده جنگلی نیست بلکه ترکیبی از جنگل و دشت، گلزار و آبشار و دریاچه است؛ تصویری از زیباترین جاذبه‌های طبیعی که کنار هم چیده شده‌اند.
جاهای دیدنی اسالم ، از بهترین مقاصد گردشگری تابستانی
جاده اسالم به خلخال یک از جاذبه‌های گردشگری ایران است که تاکنون ناشناخته مانده، جاده‌ای با یک مسیر پیچ در پیچ که از خلخال در استان اردبیل شروع شده و با طی فاصله‌ای ۷۰ کیلومتری به اسالم در استان گیلان منتهی می‌شود.
جاهای دیدنی اسالم ، از بهترین مقاصد گردشگری تابستانی
ماههای اردیبهشت و خرداد این جاده پوشیده از گل‌های زیبای شقایق است که در فضای مه آلود جلوه دیگری دارد.
جاهای دیدنی اسالم ، از بهترین مقاصد گردشگری تابستانی
برای رفتن به این جاده خیال انگیز می‌توانید از راه مالرو که تنها مورد استفاده اهالی چند روستا و کوهنوردان و طبیعت گردان است، استفاده کنید. البته مسیر آسفالته اسالم به خلخال هم بی‌نظیر است جاده‌ای با شیب تند و پر از گردنه که اطراف آن پر است از درختان تنومند جنگلی و بوی رطوبت و طبیعی هزار رنگ.
جاهای دیدنی اسالم ، از بهترین مقاصد گردشگری تابستانی
یک ساعتی که در این جاده برانید بتدریج جنگل تمام می‌شود و بعد از آن ییلاق‌های زیبا با چمنزارهای سبز در انتظارتان است. مناظر زیبای دریاچه نئور، پیاده روی در ارتفاعات و مراتع روستای “سوباتان” از زیبایی این مسیر است.
جاهای دیدنی اسالم ، از بهترین مقاصد گردشگری تابستانی
در این منطقه علاوه بر چشم اندازهای زیبای دشت‌های سر سبز و دره‌های مه آلود کلبه‌های کوچکی وجود دارد که پذیرای مسافران و گردشگران است. بعد از گذر از دشت‌های سرسبز می‌توانید در سمت خلخال و روستاهای گردشگری اطراف آن حرکت کنید تا شاهد طبیعت جالب و روستاهای بکر و زیبای آن باشید.
جاهای دیدنی اسالم ، از بهترین مقاصد گردشگری تابستانی
جاهای دیدنی اسالم ، از بهترین مقاصد گردشگری تابستانی
منطقه‌ای که در تمام فصل تابستان، هوایی مطبوع دارد با نسیمی بسیار خنک که همواره در حال وزیدن است. در نزدیکی خلخال آب گرم معروفی به نام “کیوی” وجود دارد.
جاهای دیدنی اسالم ، از بهترین مقاصد گردشگری تابستانی
جاهای دیدنی اسالم ، از بهترین مقاصد گردشگری تابستانی
البته جنگل نوردانی که به این جاده سفر می‌کنند می‌توانند از مسیر روستای “نهالستان پیرسون” در ۲۰ کیلومتری اسالم به خلخال وارد جنگل شده و از این مناطق زیبا و افسونگر طبیعی به سمت بالای جنگل و قله حرکت کنند تا به قله‌ای برسند که به دره “اشراف” معروف است، جایی که زیبایی و فریبندگی آن در حد کمال است؛ جایی مثل بهشت یا اصلا خود بهشت است.

آبشار ویسادار ( فاصله از مجتمع ۱۰ کیلومتر)

آبشار ویسادار رضوانشهر | طبیعت دلبرانه گیلان

با آمدن نام ایران، بسیاری به یاد تاریخ کهنی می افتند که در جای جای این کشور آثاری را از خود برجای گذاشته است و حس غرور سر تا پای وجودشان را فرا می گیرد. اما در کنار این تاریخ باستانی جاذبه هایی از جنس طبیعت نیز در کشورمان وجود دارند که می توانیم به خاطر داشتن هر کدامشان بر خود ببالیم.

این جاذبه ها در سرتاسر ایران وجود دارند و هر کدام در قالب یکی از جلوه های طبیعت، خودشان را به نمایش گذاشته اند. با هم به بسیاری از این جاذبه های طبیعی سفر کردیم و در اینجا لینک تعدادی از آنها را برایتان قرار دادیم:

در هر یک از این سفرها توانستیم، دغدغه هایمان را برای لحظاتی به دست آرامش طبیعت بسپاریم و انرژی دوباره برای ادامه ی مسیر زندگیمان را به دست آوریم. حالا برای دیدن تصویری دیگر از طبیعت چهار فصل ایران به سوی خطه ای از شمال کشور می رویم.

رهسپار جاده می شویم تا به استان گیلان و شهر رضوانشهر برسیم…

قصد تماشای سقوط آب از آبشار ویسادار  را داریم…

با کارناوال همراه باشید…

آبشار ویسادار

چرا آبشار ویسادار؟


– آبشار ویسادار سومین آبشار مرتفع استان گیلان می باشد.

– شکل خاص دیواره ی صخره ای این آبشار ویژگی منحصر به فرد آن است که در کمتر آبشاری دیده می شود.

– فضای اطراف آبشار و دسترسی راحت به آن امکان خلق یک روز خوب را به خانواده ها می دهد.

آبشار ویسادار
photo by Reza Rafizadeh

در مسیر آبشار ویسادار…

پیش از رسیدن به آبشار ویسادار و لمس زیبایی های آن، جاده منتهی به این آبشار است که گردشگران و علاقه مندان طبیعت را غرق در خود می کند. جاده ای که از دوسو با درختان سر به فلک کشیده احاطه شده و هر چه که بیشتر در آن پیش می رویم تصاویر روح نوازتری به چشممان می خورد. این تصاویر به حدی زیبا هستند که گاهی مجبور به چند لحظه توقف می شویم تا با دوربین خود آن را برای همیشه ثبت کنیم.

پس از پیمودن این مسیر تماشایی به مقصد خود می رسیم تا فصل تازه ای از شگفتی های خلقت را به تماشا بنشینیم…

آبشار ویسادار
آبشار ویسادار
photo by Nastaran Khalili

آبشار ویسادار | شگفتی طبیعت گیلان

هر چه در جاده بیشتر پیش می رویم صدای ریزش قطرات آب از آبشار ویسادار، آرامشی وصف ناپذیر را با خود به ارمغان می آورد و ما را غرق در خود می کند. آب از ارتفاع ۱۵ متری از فراز ساختاری سنگی به شکل نیم دایره، بر روی صخره ای تیره رنگ جاری می شود که حکم دیواره ی آبشار را دارد و جلوه ای متفاوت به آن می دهد. این دیواره به صورت لایه لایه شکل گرفته و در طی مدت زمانی طولانی به شکل امروزی خود درآمده است. این آب پس از سقوط در حوضچه ای می ریزد که توسط همین دیواره ها احاطه شده و همچون دنیایی متفاوت به نظر می رسد.

آبشار ویسادار به عنوان یکی از شگفت انگیز ترین جاذبه های طبیعت ایران و سومین آبشار مرتفع استان گیلان شناخته می شود و بسیاری از علاقه مندان طبیعت را به سوی خود می کشاند.

کمی آن طرف تر از آبشار درختان سر به فلک کشیده ای وجود دارند که ریشه هایشان به شکل خاصی در هم تنیده و بر روی زمین پهن شده اند و علاوه بر سایه سار خنکی که در پناه شاخ و برگشان وجود دارد، تصویری تازه از طبیعت را ترسیم کرده اند. حضور این درختان، صدای ریزش آب و جلوه ی خاص آبشار موقعیتی منحصر به فرد را به این طبیعت بخشیده است تا لحظاتی خوش را برای دوستداران خود رقم بزند.

آبشار ویسادار
photo by Mohammad Saeid Gh
آبشار ویسادار

دیدنی ها و تفریحات

در سفر به آبشار ویسادار گزینه های متفاوتی برای تفریح و خلق یک روز به یادماندنی پیش روی شما قرار دارند:

۱- تماشای آبشار از روی پل

درست رو به روی آبشار پلی فلزی قرار دارد که فرصت تماشای آبشار ویسادار را به شما می دهد. می توانید بر روی این پل بایستید و از دیدن سقوط قطرات آب در آرامش جنگل لذت ببرید.

آبشار ویسادار
آبشار ویسادار

۲- رفتن به بالای آبشار

آبشار ویسادار کمی پایین تر از سطح زمین اطرافش قرار دارد. برای آنکه بتوانید به بالای آبشار دسترسی پیدا کنید پله های صخره ای در کنار آن ایجاد شده اند تا با استفاده از آنها در بالای صخره های دیواره ی آبشار قرار بگیرید.

۳- آب بازی و آب تنی

بسیاری به فضای بالای آبشار می روند و با کمی شیطنت و آب بازی حال و هوای خاصی به سفرشان می دهند. برخی هم حوضچه ی پایین آبشار را انتخاب می کنند تا تنی به آب بزنند و از خنکای آب استفاده کنند.

آبشار ویسادار
photo by Khalil Gholami

۴- پیک نیک

محیط جنگلی اطراف آبشار ویسادار دارای زمین های مسطحی است که می توانید به همراه دوستان یا خانواده پیک نیکی را در آنجا برپا کنید و خاطره ای خوش برای خود و همسفرانتان بسازید.

۵- عکاسی

زیبایی منحصر به فرد آبشار و مناظر اطراف آن فرصت خوبی را برای یک عکاسی دلچسب و ثبت خاطراتی فراموش نشدنی برایتان ایجاد می کنند. پس به دنبال سوژه های ناب عکاسی بگردید و آنها را برای همیشه ثبت نمایید.

آبشار ویسادار
photo by Taha Abdollahi
آبشار ویسادار
photo by Nastaran khalili

۶- خرید عسل طبیعی

به دلیل پرورش زنبور عسل توسط ساکنان این منطقه، عسل طبیعی تولید شده در آن از شهرت خاصی برخوردار است و بسیاری را برای خرید این ماده ی طبیعی به این منطقه و آبشار ویسادار می کشاند.

آبشار ویسادار

امکانات رفاهی منطقه

در نزدیکی آبشار کلبه هایی به شیوه ی سنتی ساخته شده اند که امکانات متفاوتی را در اختیار گردشگران می گذارند. برخی از آنها قهوه خانه هایی سنتی هستند که امکان نوشیدن چای و استراحت را برایتان فراهم می کنند. در برخی از آنها نیز صنایع دستی و سوغات و وسایلی برای بازی کودکان به فروش می رسد.

آبشار ویسادار
photo by Taha Abdollahi
آبشار ویسادار

آغاز و سرانجام آب

آبشار ویسادار بر سر راه رودخانه ی لمیر قرار دارد. آب این رودخانه از کوه های تالش که به گردنه الماس نیز شهرت دارد، سرچشمه می گیرد و پس از گذر از منطقه پره سر به دریای خزر ( کاسپین )، می ریزد. رودخانه ی لمیر باعث بوجود آمدن آبشار دیگری به نام اوویار در پایین همین محوطه شده است و جزو دیدنی های اطراف این آبشار به حساب می آید.

آبشار ویسادار
آبشار ویسادار
photo by Amir ghafarzade

دلیل نامگذاری

ویسادار یک واژه تالشی می باشد که زبان شناسان معنای دقیقی را برای آن عنوان نکرده اند اما حدس ها و گمان های زیادی راجع به آن زده می شود. برخی می گویند این واژه از ریشه ی کلمه ی ووزه دار vuza dâr ) به معنی درخت گردو می باشد و عده ای دیگر از کارشناسان، معتقدند ویسادار از دو بخش ویسا به معنی ارسال کردن و دار به معنی درخت تشکیل شده است.

در حال حاضر هیچ قطعیتی در مورد این ریشه تالشی وجود ندارد اما به نظر بسیاری از کارشناسان نام این آبشار در زبان گیلکی به معنای سایه درخت بید می باشد.

ساحل و جنگل گیسوم (فاصله از مجتمع ۱۵ کیلومتر)

امروز می خواهم برایت از جاده ای رویایی بگویم که با گذر از آن دل وجانت آرام می گیرد. جاده ای که برایت از عشق و زیبایی می گوید.

به خیالت برای این سفر باید با جیبی پر از پول راهی دوردست های دور شوی؛ اما نه!

مقصدمان در همین نزدیکی است و تنها برای سفر دلی شاد و مهربان می خواهد، که با دیدن این همه زیبایی لبخندی از سر شوق زند و یاد معشوق کند و از دالانی سبز گذر کرده و به ساحل امن و آرامی رسد و مملو از آرامش شود.

گذر از دالان زیبایی

از رشت باید به سمت آستارا حرکت کنیم و از منطقه ای به نام پره سر  عبور کنیم تا به یکی از زیباترین جنگل های ایران برسیم.

می گویند، گیسوم جایی است که دریا و جنگل پیوندی عاشقانه و نزدیک دارند و باید برای دیدار دریا از دالانی عاشقانه و رویایی گذر کنی. دالانی که از بوسه درختان های سربه فلک کشیده گیسوم خلق شده و میهمان خود را غرق در زیبایی و لطافت می کنند.

 

جنگل گیسوم ، تفریحگاهی در دل طبیعت گیلان

به دالان که میرسی، ارتفاع بلند درختان، عبور نور از لابه لای شاخ و برگشان، زمین سرسبز و صدای آواز پرندگان و نسیم خنکی که صورتت را  نوازش می کند؛ آنقدر سرمست و شگفت زده ات می کند، که می خواهی همیشه بمانی در این بهشت رویایی.

وقتی ازین جاده گذر کردی ساحل زیبای گیسوم منتظرت نشسته تا سفری شاد و خاطره انگیز را برایت به یادگار گذارد.

جنگل گیسوم ، تفریحگاهی در دل طبیعت گیلان

پارک جنگلی و ساحل زیبای گیسوم

گیسوم پارک جنگلی به مساحت حدود ۸۰ هکتار درتالش  است که دریا و #جنگل در این منطقه بسیار بهم نزدیکند و برای رسیدن به ساحل دریای #مازندران، باید از جنگل های سرسبز و روستای دیناچال عبور کرد.

 

جنگل گیسوم ، تفریحگاهی در دل طبیعت گیلان

چشم انداز جنگلی درختان و گونه های گیاهی این منطقه برای همه گردشگران جذاب و دیدنی است و وقتی از میان درختان سربه فلک کشیده و زمینی سرسبز و هوای نمناک میگذری تا به دریا برسی تمام وجودت را آرامش فرا می گیرد.

مطلب پیشنهادی:  جاهای دیدنی املش ، ارتفاعات سرسبز و ييلاقات گیلان

در ساحل گیسوم همه چیز برای یک یا چند روز اقامت مهیاست؛ از تفریحات لذت بخش دریایی تا اقامت و رستوران…

جنگل گیسوم ، تفریحگاهی در دل طبیعت گیلان

تفرجگاه ساحلی ساحل گیسوم

ساحل شنی  آرام و زیبای گیسوم، برای همه نوع گردشگری جالب و لذت بخش است و  امکانات رفاهی و تفریحی آن این لذت را دو چندان می کند.

جنگل گیسوم ، تفریحگاهی در دل طبیعت گیلان

 

در این ساحل برای آرامش می توان برروی شن های نرم قدم زد، برای هیجان، جت اسکی را تجربه کرد و یا تنی به آب زد و خستگی عمر و راه را شسته وجانی دوباره گرفت.

جنگل گیسوم ، تفریحگاهی در دل طبیعت گیلان

تفریحات لذت بخش در گیسوم

در گیسوم همه چیز برای تفریح و لذت مهیاست.

جت اسکی

۱)  اگر اهل تفریحات هیجانی هستید باید جت اسکی و قایق سواری را تجربه کنید.

جنگل گیسوم ، تفریحگاهی در دل طبیعت گیلان

دوچرخه سوار و پیاده روی در گیسوم

۲ ) اگر اهل ورزش و پیاده روی هستید، دوچرخه خود را همراه بیاورید و ازین جاده با دوچرخه به ساحل برسید؛ و نیز می توانید از مسیرهای مشخصی در جنگل برای پیاده روی استفاده کنید.

جنگل گیسوم ، تفریحگاهی در دل طبیعت گیلان

لذت از آسمان شب

۳ ) اگر به دنبال آرامش هستید باید شب به کنار ساحل بروید و ازمنظره شبانگاهی دریا و ساحل لذت ببرید و یا در روز اسب های خوشرنگ را در میان انبوه سبز رنگ درختان و گیاهان ببینید.

و…

جنگل گیسوم ، تفریحگاهی در دل طبیعت گیلان

مرداب انزلی (فاصله از مجتمع ۲۰ کیلومتر)

ریشه‌یابی نام‌گذاری تالاب

در زبان گیلکی، واژه «همزلی» معانی نظیر سایش و نزدیکی آب و خشکی را می‌دهد که می‌تواند، برگرفته از وجود مرداب در منطقه باشد و از پیشینیان منطقه به ارث رسیده‌است.[در زبان یونانی نیز واژه‌هایی نظیر «انزلیوس و انزلیا» وجود دارد به معنی «مرداب» با توجه به اینکه جزیره و مرداب در این منطقه از قدمتی ۱۵۰۰۰ ساله برخوردار است.این نامگذاری می‌تواند به دورانی به مراتب کهن‌تر بازگردد و حتی نام‌گذاری شهر انزلی نیز می‌تواند برگرفته از وجود یکی از بزرگترین تالاب‌های جهان در این منطقه باشد.

یکی از شهرهای مهم استان گیلان از نظر اقتصادی شهر بندر انزلی است. این شهر با دارا بودن جاذبه های گردشگری زیبا و طبیعت بکر و منحصر به فردش، هر ساله پذیرای میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی است. در این مطلب قصد داریم شما را با یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر که از قضا یکی از مهم ترین تالاب های بین المللی کشور هم هست، آشنا کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید تا سری به تالاب انزلی در استان گیلان بزنیم.

تالاب انزلی

بندر انزلی یکی از شهرهاییست که در سفر به گیلان، دیدن آن را نباید از دست داد. این شهر بزرگ ترین بندر ایران در سواحل جنوبی دریای مازندران است. طبق آمار سازمان هواشناسی کشور، بندر انزلی پر باران ترین شهر ایران محسوب می شود. به دلیل قرار گیری این شهر در جوار دریای مازندران و بارش فراوان باران در آن، جاذبه های طبیعی بسیار متنوع و زیبایی در این منطقه ایجاد شده اند. یکی از این جاذبه های طبیعی بسیار مشهور، تالاب انزلی است.

تالاب انزلی

تالاب انزلی کجاست؟

این تالاب بین المللی در استان سرسبز گیلان و در جنوب غربی سواحل دریای مازندران قرار دارد. تالاب انزلی در جنوب غربی شهرستان بندر انزلی و در فاصله حدود ۴۰ کیلومتری از مرکز استان گیلان جای گرفته است. این تالاب از جنوب به صومعه سرا، از شرق به پیر بازار، از شمال به شهرستان انزلی و از غرب به کپورچال و آبکنار انزلی محدود است.

مطلب پیشنهادی:  جاهای دیدنی املش ، ارتفاعات سرسبز و ييلاقات گیلان

تالاب انزلی یکی از زیباترین و مهم ترین تالاب های کشور است. به عقیده اکثر کارشناسان محیط زیست کشور، این تالاب بین المللی نه تنها در ایران، بلکه در جهان نمونه است و از تنوع زیستی زیادی برخوردار است. این تالاب یکی از تالاب های آب شیرین کشور است که مناظر منحصر به فردی را می توان در آن مشاهده کرد.  همین مناظر شگفت انگیز و البته تنوع زیستی این تالاب، این مکان را به عنوان یکی از پر طرفدارترین مقاصد طبیعت گردی برای طبیعت گردان و گردشگران معرفی کرده است.

در جای جای این تالاب، نیلوفرهای آبی بسیار زیبایی مشاهده می شوند که با حرکت موج دار آب، به رقص در می آیند. در گوشه و کنار تالاب انزلی نیزار ها و لاله های دریایی، منظره ای چشم نواز را خلق می کنند.

وسعت تالاب انزلی، بسته به فصل و شرایط آب و هوایی متفاوت است. در طول فصول پر بارش وسعت این تالاب زیبا به حدود ۱۲۰ کیلومتر مربع و در فصول کم باران به حدود ۸۰ کیلومتر مربع می رسد.  عمق آب تالاب نیز به همین عوامل بستگی دارد و در فصول پر بارش به حداکثر ۵٫۲ متر می رسد.

تالاب انزلی

این تالاب که از تالاب های ساحلی (Coastal Wetland) به حساب می آید دارای ۱۱ رود اصلی است که پس از آبیاری مزارع بسیاری، به داخل آن می ریزند. حدود ۳۰ رود فرعی و کوچکتر دیگر هم وظیفه آب رسانی به تالاب را به خوبی ایفا می کنند. در واقع این رودخانه ها وارد تالاب انزلی که حکم یک تصفیه خانه را ایفا می کند، شده و بعد از آن به وسیله یک کانال کشتیرانی به دریای خزر می ریزند.

زیبایی های تالاب انزلی

لاله های دریایی، نیلوفر های آبی و نیزارهای وسیع اطراف این تالاب، مناظر شگفت انگیزی را خلق می کنند که چشمان هر بیننده ای را مات و مبهوت خود خواهند کرد. فصل رویش این گیاهان تابستان است. از اواخر خرداد ماه هر سال لاله های دریایی این تالاب سر از آب بیرون آورده و بر روی آب شناور می شوند. قایق سواری در میان این گیاهان زیبا، لذت زیادی را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

مطلب پیشنهادی:  جاهای دیدنی رشت ، پرجمعیت ترین شهر شمال ایران

تالاب انزلی

تالاب انزلی، محل سکونت و تخم ریزی گونه های بسیاری از آبزیان است. گونه های بسیار زیادی از پرندگان نادر بومی و مهاجر نیز این مکان را برای سکونت یا استراحت موقت خود انتخاب می کنند. در این تالاب بیش از ۱۰۰ گونه پرنده و ۵۰ گونه ماهی وجود دارند. بنابراین، این منطقه بهشتیست برای علاقه مندان به پرنده نگری و شناخت پرندگان و آبزیان مختلف. از جمله پرندگانی که می توان در این منطقه مشاهده کرد، می توان حواصیل، انواع اردک، کشیم سیاه گردن، غاز پا کوتاه، قو، عروس غاز، یلوه کوچک و … را نام برد.

در تالاب انزلی، چند منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش هم وجود دارند که مامن زندگی گونه های نادری از پرندگان و ماهی های مختلف اند. پناهگاه حیات وحش سلکه، پناهگاه حیات وحش سرخانکل و منطقه حفاظت شده سیاه کشیم از این جمله اند.

تالاب انزلی

گشت زدن در میان این همه زیبایی با قایق، تماشای حیوانات موجود در آن، عکاسی از طبیعت و حیات وحش منطقه، ماهیگیری و تفریحات آبی نظیر جت اسکی و … تالاب انزلی را به یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری گیلان تبدیل کرده است.

به خطر افتادن اکوسیستم تالاب انزلی

مشکل مهم تالاب انزلی آلودگی روزافزون آب آن است. چرا که تقریباً فاضلاب تمام خانه‌های مسکونی و اغلب کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی واقع در اطراف تالاب به درون آن یا به داخل رودخانه‌هایی که به تالاب می‌ریزند سرازیر می‌شوند. طبق نظر مؤسسهٔ استاندارد در صورتی‌که مقدار آمونیاک از ۵ درصد بیشتر و زباله‌ها و زواید این ناحیه به داخل مرداب ریخته شود تردیدی نیست که با آلوده شدن بیش از پیش آب‌های مرداب که محیط آن در گذشته به منزله بزرگترین زایشگاه و پرورش انواع ماهی فلس دار از جمله ماهی سفید به‌شمار می‌رفت باقی‌ماندهٔ منابع آبزی مرداب هم در معرض خطر انهدام قطعی قرار خواهد گرفت. از دیگر دلایلی که موجب تهدید تالاب انزلی شده، افزایش سطح رسوب‌ها که باعث کاهش عمق این تالاب شده و هم‌چنین تغییر کاربری زمین‌ها و تبدیل بخشی از «اراضی حاشیه تالاب» به زمین‌های کشاورزی است. در همین حال فاضلاب گوهررود و زرجوب بعد از ریخته‌شدن به رودخانه پیربازار، راهی تالاب انزلی می‌شود که وضعیت آلودگی مرداب انزلی را تشدید می‌کند.

قلعه رودخان فومن(فاصله از مجتمع ۳۵ کیلومتر)

چرا قلعه رودخان؟


  •  قلعه رودخان، جاذبه ای است که تماشای توامان تاریخ و طبیعت را برای تان ممکن می کند.
  • مسیر رسیدن به این جاذبه بسیار زیباست و لحظات خوشی را به شما هدیه می دهد.
  • قلعه رودخان، بزرگترین قلعه آجری ایران است.
قلعه رودخان | Photo by : Hamed Fayeghi
Photo by : Hamed Fayeghi

در مسیر قلعه رودخان…

فرقی نمی کند که از کجا راهی قلعه رودخان شوی؛ رسیدن به این قلعه تماشایی تنها از طریق گذر از جاده ای زیبا و رفتن به اعماق جنگل امکان پذیر است.

راه آسفالته ای که در کنارش رودخانه ای جریان دارد شما را پس از پشت سرگذاشتن پیچ های متعدد به محلی می رساند که باید از ماشین ها پیاده شوید و قدم زنان خودتان را به نقطه آغاز جنگل انبوه برسانید. سختی راه از اینجا شروع می شود که باید از هزار پله بالا بروید. البته مسیر، با خروش رودخانه و حضور درختان سر به فلک کشیده، آنقدر زیباست که مجبور می شوید بارها و بارها بایستید و به تماشای مناظر بپردازید و خستگی از یادتان می رود.

در طول مسیر افراد محلی را می بینید که محصولات خود را برای شما آماده ساخته اند و می توانید از آنها خرید کنید. در پایان این مسیر پلکانی، ورودی قلعه را خواهید دید و غرق در تماشای آن خواهید شد…

Amin Rahmani
Alireza Farahani
Behzad Moghadam

آشنایی با قلعه رودخان | بزرگترین قلعه آجری ایران

بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن، بنایی تاریخی در میان درختان سر به فلک کشیده و در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر ارتفاع از سطح دریا خودنمایی می کند. این جاذبه دیدنی با نام قلعه رودخان، دژ رودخان یا قلعه حسامی شناخته می شود عنوان بزرگترین قلعه آجری ایران را به خود اختصاص داده است و در پارک جنگلی قلعه رودخان قرار دارد.

این قلعه متعلق به دوره سلجوقیان است و سفری متفاوت را برای تان رقم می زند که در آن، ناگزیر به پیاده روی نیمه سنگین می شوید و طبیعت گردی و سفری فرهنگی-تاریخی را تجربه می کنید. در سمت راست این قلعه، رودخانه ای به همين نام از شمال به جنوب جریان دارد كه از ارتفاعات سرچشمه می گیرد و حیات را در این فضا ممکن می کند.

دکتر منوچهر ستوده در کتابی با نام “آستارا تا استرآباد” از این قلعه با نام سومین بنا از عجایب هفتگانه گیلان یاد می کند و ویژگی های شگفت انگیز آن را به تصویر می کشد. وی در این باره می گوید:

من تاکنون دژی به عظمت و استحکام قلعه رودخان ندیده ام. تنها دژی که می تواند برابر همان قلعه باشد، قلعه اصطخر (۱) فارس است. دژهای خراسان و الموت رودبار و طارم زنجان در مقابل این دژ، بسیار کوچک و ناچیزند و شاید مساحت ۱۰ یا ۱۲ دژ، مساوی اراضی قلعه رودخان باشد

قلعه رودخان ترکیبی از هوشمندی در معماری، ساختار دفاعی و ویژگی‌های استراتژیکی و رزمی است و به همین سبب از تاریخ ۳۰ مرداد سال ۱۳۵۴ با شماره ۱۵۴۹/۳ در فهرست آثار ملی ایران  قرار دارد.

پاورقی


۱- نام یکی از پایتخت های ساسانیان است که در نزدیکی مرودشت فارس قرار دارد.

Majid Brzegar

دلیل نام گذاری قلعه رودخان

به سبب قرارگیری این قلعه در کنار رودخانه نام های باستانی دژ رودگان یا روگان را به آن اختصاص داده اند که در گذر زمان به قلعه رودخان تغییر یافته است. کلمه رودخان مخفف رودخانه است و قلعه رودخان به معنای قلعه ای است که در نزدیکی رودخانه قرار دارد. این قلعه در زبان تالشی قله رخون نامیده می شود که تغییر یافته قلعه رودخان است. علاوه بر این نام ها، در دوران هایِ تاریخی مختلف اسامی دیگری همچون هزارپله، حسامی، سکسار، سگسار و سگسال نیز به آن اطلاق شده است.

عنوان قلعه حسامی، به حسام الدین دباج اسحقی و مرمت و تجدید بنای قلعه توسط وی اشاره دارد. عنوان هزار پله نیز بر اساس تعداد پله های منتهی به قلعه به آن اختصاص داده شده است. در طی کاوش های باستان شناسی نیز تعداد ۹۳۵ پله در امتداد دیوارها و برج ها از زیر خاک بیرون کشیده شد که این باور را تایید می کند. نام سگسال نیز از دو بخش سگ و سال تشکیل شده که احتمالا اشاره به این دارد که قلعه در سال سگ ساخته شده است.

قلعه رودخان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
قلعه رودخان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
قلعه رودخان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

ماسال (مسافت تا مجتمع ۴۰ کیلومتر)

چرا سفر به روستای اولسبلنگاه ماسال


  • رهایی از روزمرگی، غرق شدن در سبزِ سبز جاده و روستا و رفتن بر فراز ابرها پیشنهادی نیست که بتوان آن را رد کرد.
  • روستای اولسبلنگاه برای همنشینی اش با ابرها معروف شده است. اینجا که هستید ابرها شما را در آغوش می گیرند و به میزبانی تان می آیند.
  • امکان شب‌مانی در کلبه‌های گرم و روستایی و هم صحبتی و همراهی هر چند کوتاه با روستاییان باصفای ییلاق اولسبلنگاه بر لذت این روستاگردی می افزاید.
روستای اولسبلنگاه | Photo by : Hamid Hanjar
Photo by : Hamid Hanjar
آسمان شب ییلاق اولسبلنگاه | Photo by : Ali Karimi
Photo by : Ali Karimi

آشنایی با روستای اولسبلنگاه | ییلاق تماشایی ماسال

اولسبلنگاه، روستایی بر فراز شهر ماسال در غرب گیلان است، جایی که مردم ماسال آن را برای ییلاق خود انتخاب کرده اند و هر بهار و تابستان کوچ خود را از شهر، به اینجا می آورند. ییلاق دلفریب اولسبلنگاه، در ارتفاع هزار و ۴۸۹ متری از سطح دریا، شکل قدیمی خود را حفظ کرده است و در هجوم امروزه سنگ ها و سیمان ها به خانه های روستایی، هنوز با خانه های چوبی و تخته ای و سقف های رنگارنگ دلبری می کند.

ییلاق اولسبلنگاه که در فاصله حدود ۲۷ کیلومتری شمال غرب شهر ماسال قرار دارد، چشم و چراغ ییلاق های این شهر است و جایگاه ویژه و محبوبی در میان ییلاق های اطراف ماسال دارد.

دلیل نام گذاری

این روستای دلنشین نامش را از زبان تالشی گرفته است که خود از دو واژه اولسا و بلنگاه تشکیل شده و در این زبان به معنی جایگاه بلندی است که بر روی آن درخت ممرز می روید.

در ادامه همسفر با کارناوال به اولسبلنگاه بیایید تا زیبایی هایش را از نزدیک لمس کنیم…

ابرهایی که ییلاق اولسبلنگاه را در آغوش گرفته اند | Photo by : Ramona Mirian
Photo by : Ramona Mirian
منظره ای از ییلاق اولسبلنگاه | Photo by : Ramona Mirian
Photo by : Ramona Mirian
منظره ای از فراز ییلاق اولسبلنگاه | Photo by : Ramona Mirian
Photo by : Ramona Mirian
کلبه ای در آغوش مه، ییلاق اولسبلنگاه | Photo by : Ali Karimi
Photo by : Ali Karimi

دیدنی های مسیر رسیدن به اولسبلنگاه

شگفتی های مسیر رسیدن به این ییلاق چشم نواز تنها در مسیر پای کوه تا روستا ختم نمی شود، همراه شوید که زیبایی های فراوانی پیش روی شماست.

*دیدنی های مسیر، قبل از رسیدن به جاده اصلی اولسبلنگاه 

مسیر رسیدن به ییلاق اولسبلنگاه، دیدنی هایی دارد که لذت سفر شما را دوچندان می کند. اگر زمان بیشتری در اختیار دارید می توانید در راه کمی ماجراجویی کرده و مسیرهای دیگر را قبل از رسیدن به جاده اصلی روستا امتحان کنید. در یکی از جاده های فرعی خاکی که از راه اصلی ییلاق اولسبلنگاه جدا می شود کمی بالاتر، آبگیری کوچک وجود دارد که بر زیبایی اطراف خود می افزاید و با خنکا و منظره خود، روح را جلا می بخشد. در اطراف این آبگیر ویلاهایی وجود دارد که می توانید از آنجا برای اقامت و شب‌مانی استفاده کنید.

*دیدنی های جاده اصلی 

درختان درهم تنیده، انبوهی از تونل های سبز جنگل و بی انتها، آدم را به خود می خواند و گذر زمان را به فراموشی می سپارد. مسیری که شما را غرق در آرامش می کند و طبیعت بکر خود را به رخ تان می کشد.

*رودخانه خالکایی 

صدای رودخانه خالکایی که از قله مرتفع شاه معلم سرچشمه گرفته است و تا نیمه مسیر، شما را در جاده همراهی می کند، برای طبیعت گیلان صدای زندگی ست و لمس خنکای آب آن لذت سفر را چند برابر می کند.

*آلاچیق ها و دکه های بین راهی 

در مسیر رسیدن به اولسبلنگاه آلاچیق هایی به چشم می خورند که می توانید خود را در آن ها میهمان یک فنجان چای ذغالی یا یک بلال کبابی کنید.

*ییلاق های همسایه 

ییلاق های کوچک شلما، نساء و بورا و دیگر روستاهای کوچک و دیدنی، در مسیر پر پیچ و خم راه رسیدن به ییلاق اولسبلنگاه قرار دارند که شما می توانید به هر یک از آن ها سر بزنید.

رود در مسیر ییلاق اولسبلنگاه | Photo by : Karnaval
Photo by : Karnaval
تونلی از درختان در ییلاق اولسبلنگاه | Photo by : Karnaval
Photo by : Karnaval
دکه ای کوچک در مسیر ییلاق اولسبلنگاه | Photo by : Karnaval
Photo by : Karnaval
مردم روستای اولسبلانگاه | Photo by : َAli Karimi
Photo by : َAli Karimi

دیدنی های ییلاق اولسبلنگاه

در اولسبلنگاه دیدنی های بسیاری انتظار شما را می کشند که تجربه فوق العاده ای از روستاگردی را به شما هدیه می دهند:

*زندگی ناب روستایی 

برای خیلی از ما، زندگی در روستا، تجربه همزیستی با حیوانات اهلی، بیدارشدن با صدای پرندگان و چشم انداز سبز مراتع و درختان، خوردن غذاهای محلی و تازه و گرم شدن با هیزم، بیشتر به رویایی می ماند که در فیلم ها دیده ایم و در کتاب ها خوانده ایم. ییلاق اولسبلنگاه، از ییلاق هایی‌ست که می توان این فضای روستایی را به خوبی در آن تجربه کرد و تجربه خالص و نابی از بوم گردی داشت. خانه های چوبی که گاه با هیزم و گاه با کپسول های کوچک گاز گرم می شوند، آبی که از چشمه برداشته می شود و مسیرهای پاکوبی که جای کوچه ها و خیابان های شهر را می گیرد، این ها همان چیزهایی است که آرامش را به شما هدیه می دهند.

*آرامش بر فراز ابرها 

اگر شب در روستا بمانید و یا آن که صبح خیلی زود خود را به اولسبلنگاه برسانید، اگر بخت با شما یار باشد، دریا را این بار در آسمان می بینید. در اولسبلنگاه به جهت ارتفاع زیاد این روستا از سطح دریا، صبح خیلی زود ممکن است بالاتر از ابرها قرار بگیرید تا فرشی از ابرها زیر پای‌تان پهن شود.

نمایی از فراز ییلاق اولسبلنگاه | Photo by : Ramona Mirian
Photo by : Ramona Mirian
همزیستی انسان و طبیعت، ییلاق اولسبلنگاه | Photo by : Ramona Mirian
Photo by : Ramona Mirian
مردم باصفای روستای اولسبلنگاه | Photo by : Ramona Mirian
Photo by : Ramona Mirian
طبیعت ییلاق اولسبلنگاه | Photo by : Ramona Mirian
Photo by : Ramona Mirian

خوشگذارنی در روستای اولسبلنگاه

خوشگذارنی در اولسبلنگاه تنها به دیدن مناظر خیره کننده و بوم گردی محدود نمی شود و راه های مختلفی برای بهتر شدن حال سفر وجود دارد.

*عکاسی

چشم اندازهای خیره کننده روستای اولسبلنگاه، ابرها و مه هایی که هر از گاهی مهمان روستا می شوند، پیچش های جاده با درختان انبوه و در هم تنیده، خانه ها و کلبه های چوبی با سقف های رنگی، همه گزینه های مختلفی را برای عکاسی به شما پیشنهاد می دهد.

*پیک نیک

از بزرگترین لذت های حضور در ییلاق ها امکان برپایی پیک نیک در دامان طبیعت است. پس اسباب لازم را با خود همراه ببرید و در گوشه ای از پیک نیک برپا کنید.

*پیاده روی

پیاده روی بین مردم روستا و خانه های چوبی آنها، در کنار گاوها و گوسفندهایی که در حال چرا هستند، می تواند حس ناب طبیعت را در شما زنده کند. البته برای پیاده روی و کوه نوردی گزینه های دیگری نیز وجود دارد، می توانید با ماشین یا پای پیاده به سمت ارتفاعات آلاله بروید و در آنجا به گشت زنی بپردازید.

*اسب سواری

اسب ها، حیواناتی که عصای دست مردم روستا هستند و در قدیم مرکب راه شان بوده اند، امروزه راهی برای کسب درآمد نیز هستند. می توانید در روستا لحظاتی دنیا را از دید مردمانی که با اسب و قاطر، ییلاق و قشلاق می کردند ببینید و سوار بر اسب ها تجربه تازه ای داشته باشید.

*علاوه بر اینها اگر با تور سفر می کنید می توانید درخواست نیسان سواری نیز داشته باشید؛ نیسان هایی که در روستای اولسبلنگاه را به سرعت پشت سر می گذارند و به سمت ارتفاعات آلاله به حرکت در می آیند و نوع متفاوتی از تفریح را در اختیارتان قرار می دهند. برخی از تورها نیز امکان دوچرخه سواری را برای شما فراهم می کنند، اگر توانایی جسمی تان به حدی است که می توانید در کوهستان دوچرخه سواری کنید این فرصت را از دست ندهید.

شب پرستاره ییلاق اولسبلنگاه | Photo by : َAli Karimi
Photo by : َAli Karimi
زندگی روستایی در ییلاق اولسبلنگاه | Photo by : Ramona Mirian
Photo by : Ramona Mirian
زندگی روستایی، تجربه فوق العاده سفر به ییلاق اولسبلنگاه | Photo by : Ramona Mirian
Photo by : Ramona Mirian

*کشف زیبایی های بیشتر | در اولسبلنگاه نمانید، دیدنی ها ادامه دارد

اگر بعد از گشت و گذار در ییلاق اولسبلنگاه، هنوز از زیبایی سیر نشده اید، زمان کافی دارید و می خواهید از ورای روستا باخبر شوید، سفر خود را در ییلاق اولسبلنگاه به پایان نرسانید. ماشین را روشن کنید و مسیری که تا روستا آمده اید را ادامه بدهید، ارتفاعات آلاله و ییلاق سوئه چاله پیش روی شماست. آنجا از ابرها بالا و بالاتر می روید، بنای یادبود میرزاکوچک خان در روستای گیلوان را پشت سر بگذارید و به سوی شهر خلخال حرکت کنید. زمین گنجینه زیبایی اش را در برابر شما می گستراند و این پاداش ماجراجویی شماست. این مسیر ۳۰ کیلومتری با ۱۵ کیلومتر جاده خاکی می تواند لذت شما از این سفر را به نهایت برساند و مسیر وسوسه انگیز خلخال به اسالم را در بازگشت پیش پای‌ تان بگذارد.

سوباتان تالش (فاصله تا مجتمع ۴۰ کیلومتر)

ینجا سوباتان است!

اینجا سوباتان است، قسمتی از بهشت که گویی خداوند آن را  بر روی زمین انداخته است. مراتع و چمنزارهای سرسبز و خرم، چشمه های پر آب، رودخانه های خروشان، آبشارهای بزرگ و کوچک، چشم اندازهای رویایی و هوایی بس مطلوب و دلپذیر، کمترین چیزیست که در ییلاق سوباتان انتظار شما را می کشد. با الی گشت همراه شوید تا با هم سری به این بهشت ایران زمین بزنیم.

بهشت سوباتان

سوباتان کجاست؟

منظره مراتع سرسبزی را تصور کنید که گله های اسب های وحشی در میان آن می چرند. کلبه های چوبی که که از دودکش آن ها دود آتش شومینه بیرون می آید. و نسیمی که گل های شقایق دشت را به رقص در می آورد. مگر می شود این همه زیبایی در جایی جمع شوند؟! پاسخ مثبت است. تمام این مناظر در سوباتان دور هم جمع شده اند. مردمانی خونگرم و غذاهایی بسیار جذاب و خوشمزه را هم به جمع آن ها اضافه کنید.

سوباتان پاره ای از بهشت

ییلاق سوباتان در استان زیبای گیلان و در ۲۰ کیلومتری غرب لیسار در نزدیکی تالش قرار گرفته است. این تکه از بهشت، خود در میان بهشت هایی دیگر محصور شده است، به طوری که سمت شمال آن رودخانه خروشان لیسار واقع شده است و از غرب به دریاچه زیبای نئور و ییلاقات اردبیل می رسد. جنوب سوباتان، مناطق ییلاقی آسبومار جا خوش کرده اند و شرق آن، جنگل های تالش قرار دارند.

مردمان خونگرم سوباتان

روستای زیبای سوباتان در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است و دارای آب و هوای بس خنک، در فصول گرم سال است. اگر در فصل بهار به این منطقه سفر کنید، چشم انداز دشت هایی مملو از گل های وحشی و شقایق چشم انتظار شما خواهند بود. به واقع در همان لحظه های اول ورود به روستا، نفستان تازه و شش هایتان لبریز از اکسیژن و هوای پاک می شود.

این منطقه در زمستان ها، به دلیل سرمای شدید هوا و بارش سنگین برف تقریبا خالی از سکنه می شود و به هنگام بهار، رفته رفته کلبه هایش دوباره رنگ زندگی به خود می گیرند. به دلیل ارتفاع بالا و قرارگیری این منطقه در مسیر بادهای شمالی، در تابستان هم هوای آن بسیار معتدل و مطلوب خواهد بود.

ییلاقات سوباتان

زیبایی های تمام نشدنی سوباتان

مناظری که در سوباتان خواهید دید را در کمتر جای دیگری از ایران می توانید مشاهده کنید. یکی از نمادها و زیبایی های اصلی سوباتان، کلبه های چوبی آن است که به طور پراکنده در دشت های خرم آن پراکنده شده اند و برای اقامت شما آماده اند. کلبه هایی از جنس چوب بلوط و ملات کاهگل. در گوشه و کنار دشت های این منطقه، گله هایی از اسب های وحشی مشاهده می شوند که مشغول چرا هستند و مناظر زیبایی را برای علاقه مندان به عکاسی از طبیعت ایجاد می کنند.

گله های اسب های وحشی سوباتان

مدارک زیادی وجود دارد که ثابت می کند سوباتان از گذشته هایی دور محلی برای تجمع انسان ها بوده است. گردنبندهایی از جنس طلا، نقره و مفرغ، انگشتر، ظروف سفالی و مهم تر از همه کوزه برنزی کشف شده ای که ساخت آن را به دوره هخامنشیان نسبت داده اند، قدمت بالای این منطقه از گیلان را بازگو می کنند.

مردم سوباتان

اطراف سوباتان، آثار طبیعی و تاریخی چشم نواز زیاد است. آبشاری به نام ورزان در حدود ۴ کیلومتری این روستا و در ارتفاع ۱۹۴۵ متری از سطح دریا قرار گرفته است. پیاده روی از روستا تا این آبشار از مسیرهای جالب طبیعت گردی در این منطقه است. آب این آبشار از چشمه های اطراف تامین می شود و در نهایت به رودخانه لیسار می ریزد. در مناطق اطراف این آبشار دشت وسیعی وجود دارد که محل برگزاری بازی های محلی و مسابقات بومی است. بازی هایی همچون طناب کشی و اسب سواری که توسط بومیان این منطقه انجام می شود.

آبشار ورزان

پارک جنگلی آلچالیق از تفرجگاه های سوباتان است که طبیعت گردان زیادی را به سمت خود می کشاند. درختان وحشی گلابی، سیب، گوجه و ازگیل در این جنگل ها به وفور یافت می شود و عصر هنگام مردم محلی برای جمع آوری قارچ خوراکی به این منطقه سرازیر می شوند.

تماشای طلوع و غروب خورشید از بلندای صخره گنج نامه و تماشای گله های گوسفندان هنگام بازگشت به روستا لذتی توصیف ناپذیر دارد. از دیگر مکان های دیدنی سوباتان می توان غاری در شرق روستا که مردم محلی اعتقاد دارند طلسم شده است، ساری داش (سنگ زرد)، منطقه باغداگول (معروف به بهشت گل ها)، باتمان بولاق و داش باشی و هاچاداشی را نام برد.

سوباتان در شب

شکم گردی در سوباتان رونق زیادی دارد.

بازار سوباتان هم قدمت زیادی دارد. تقریبا هرچیزی که مورد نیازتان باشد را می توانید در بازار سوباتان پیدا کنید. از شیر مرغ تا جون آدمیزاد، از لوازم منزل تا مواد غذایی خوشمزه و کبابی های جذاب! صحبت از کباب شد! غذاهای محلی سوباتان را فراموش نکنید. شاید معروف ترین این غذاها که بوی آن هم در بازار شدیدا به مشام می رسد، کباب بره آن باشد.

کباب بره

سوجا دیله غذای بسیار جذاب دیگریست که می توانید در اینجا امتحان کنید. مخلوطی از ماست محلی و گوشت گوسفند. علاوه بر این دو مورد، غذاهای بسیار خوش طعم دیگری هم در رستوران های این ناحیه سرو می شوند که اگر بخواهید هر کدام را امتحان کنید، مطمئن باشید بعد از سفر چندین کیلو به وزنتان اضافه شده است!

غذاهای محلی سوباتان

در کل اگر قصد سفر به ییلاق سوباتان را دارید، زیاد نگران امکانات آن نباشید. در اینجا آب آشامیدنی وجود دارد، سوپرمارکت و رستوران های محلی هستند، برق از طریق موتور برق تامین می شود، آنتن دهی موبایل ضعیف است و در مکان های مرتفع امکان برقراری تماس وجود دارد، و مسافرخانه هایی برای اقامتو کلبه هایی برای اجاره کردن در جای جای آن یافت می شوند.

اینجا سوباتان است

سوغات سوباتان

سوغات معروف این روستا، پنیر معروف آن، کره و ماست محلی آن است. در خیاطی های این روستا هم می توانید لباس های محلی پشمی و گرم را تهیه کنید.

ماست محلی سوباتان

وجه تسمیه

سوباتان از دو کلمه ترکی “سو” و  “باتان” تشکیل شده است که در مجموع به معنای محل فرو رفتن آب یا فرو رفتگی های آب است. گفته می شود که دلیل این نام گذاری وجود چشمه ای در این روستا بوده است که آب آن پس از جوشیدن از دل خاک، دوباره به درون زمین باز می گشته است! بومیان این منطقه شهادت می دهند که تا چند سال پیش صدای خر خر آبی که به درون زمین می رفته، تمامی بازدیدکنندگان را به آن منطقه می کشانده است.

نمایی زیبا از ییلاق سوباتان

بهترین زمان سفر به سوباتان

ییلاق سوباتان! از اسمش پیداست که زمستان های سرد و پر برفی دارد. بنابراین بهترین زمان سفر به این منطقه در فوصل گرم سال یعنی بهار و تابستان می باشد.

ماسوله (فاصله از مجتمع ۵۰ کیلومتر)

در ۵۵ کیلومتری رشت در استان گیلان شهری به نام ماسوله واقع است. محل قرار گیری ماسوله در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن میباشد و از غرب به خلخال از شمال به ماسال و از جنوب به طارم محدود است این شهر دارای ۲۷ درجه و ۸ دقیقه طول جغرافیایی و دارای ۲۹ درجه و ۱ دقیقه طول جغرافیای می باشد.ماسوله

ماسوله

ماسوله قدیم که به کهنه ماسوله نیز معروف است در فاصله ۵ کیلومتری غرب جاده ماسوله به خلخال واقع میباشد که سکونتگاه اولیه و قدیمی اهالی این شهر بوده است که بیشتر بناهای آن با سنگ دیوار خودنمایی می کنند.نخستین کاوش های باستانی صورت گرفته در این محوطه از شهرستان فومن توسط هیئت پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی استان گیلان که به شهریور ماه ۱۳۷۴ برمی گردد مشخص کرد که از سده پنجم تا هشتم هجری کهنه ماسوله از مراکز مهم در زمینه فلزکاری به شمار می رفت.

ماسوله گیلان
طبیعت و نمای زیبای روستای ماسوله

در این منطقه سفال های آبدار با رنگ های متنوع که مشخصات دوره سلجوقی روی آنها نقش بسته بود کشف شد،به این ترتیب اهمیت و اعتبار تاریخی این شهر باعث شد در شهریور ۱۳۸۵ نام آن در فهرست آثار ملی ثبت شود.

رودخانه نسبتا پر آبی که ماسوله در کنار آن واقع است ماسوله رودخان نام دارد،از به هم پیوستن سرشاخه های بالادست این رودخانه تشکیل شده است درست در کنار ماسوله آبشاری زیبا وجود دارد همانطور که میدانید ماسوله در منطقه ای کوهستانی واقع شده است و دارای قلل مرتفعی در ارتفاعات خود میباشد قله ی شاه معلم با ۳۰۵۰ متر ارتفاع یکی از بلندترین قله های این منطقه می باشد.

ماسوله چگونه به وجود آمد؟

برخی از افراد بر این باورند که در قرن سوم هـ . ق به هنگام فرار “آقاسید جمال الدین اشرف” از طارم ، “عون بن محمد بن علی” از همراهان مجروح وی به این منطقه آمد.وی قبل از آن به کام مرگ فرود از چوپانی درخواست کرده است که در این محل او را به خاک بسپارند،بعد از خاکسپاری عون بن محمدبن علی در این مکان ، چوپان ها کم کم گرد مزار وی جمع شدند و به مرور زمان بناها و خانه هایی در آنجا ساخته شد و به تدریج ماسوله شکل گرفت.

برخی دیگر نیز پیدایش این شهر را بر اساس تاریخ خطی سالک « سالوک معلم » به دو تن از شاگردان سالک به نام های “عین علی” و “زین علی” که مردم را به دین اسلام دعوت میکردند نسبت می دهند و بر این باورند مردم به سوی آن دو گرویده و پس از آن مزار آن ها زیارتگاه مردم شد.

برخی دیگر نیز پیدایش این شهر را بر اساس تاریخ خطی سالک « سالوک معلم » به دو تن از شاگردان سالک به نام های “عین علی” و “زین علی” که مردم را به دین اسلام دعوت میکردند نسبت می دهند و بر این باورند مردم به سوی آن دو گرویده و پس از آن مزار آن ها زیارتگاه مردم شد.

علت کوچ ماسوله ایها به مکان فعلی در روایتی،زلزله بزرگ ۸۹۰ هجری قمری بیان شده است روایتی دیگر نیز همه گیر شدن بیماری طاعون را در سال ۹۴۳ هجری قمری علت اصلی دلیل جابجایی ذکر کرده است.

ماسوله در زمان فتحعلی شاه تحت اختیار ارتش قرار داشت و گلوله برای توپخانه ی ایران می ساخت.در زمان رابینو ماسوله دارای ۵ محله ، دو یا سه کاروانسرا ، دو حمام و بازاری با ۴۰۰ دکان بود که در زمستان ها خالی می ماندند.

ماسوله
تصویری بسیار زیبا از روستای ماسوله

معماری ماسوله

معماری بافت و ترکیب سنتی منازل ماسوله آن چیزی است که امروز بیش از هر چیز دیگر توجه جهانگردان و گردشگران داخلی را به خود جلب می کند،باید بدانید خانه های ماسوله در دو طبقه می باشند در خانه در مجموع از دو قسمت تشکیل شده است:

قسمت زمستانی ؛ قسمت زمستانی منازل در زبان محلی به سومه معروف است.

در عقب خانه اتاق کوچکی که نور چندانی برخوردار نیست سوم به وجود آمده است تنها یک نقطه نورگیر در آن به چشم می خورد که لون نام دارد در وسط این اتاق کوره ای تعبیه شده است که از آن در آشپزی و تهیه غذا و همچنین تامین گرما استفاده می شود دور تا دور اتاق نیز طاقچه هایی که ظروف گوناگون چینی و مسی در روی آن جای می گیرد ساخته شده است.

قسمت تابستانی یا به اصطلاح اتاق پیشخوان پنجره های اروسی چوبی و بالارو دارد این پنجره ها دارای گره های چینی هندسی می باشد و با شیشه های زیبا و رنگی رنگی تزیین می شود.

علاوه بر پیشخوان در بعضی از خانه ها، اتاقکی بر بام منزل وجود دارد که به زبان محلی به آن “برج” گفته می شود.

مشخصه این اتاق این است که فقط در تابستان کاربرد دارد در اتاق پیشخوان طاقچه های جانبی به چشم می خورد،بام هر منزل در ماسوله متمایل به کوه ساخته می شود و قسمت پیشین منازل بر عقب آن مسلط است.

زمینه درب منازل و پشت بام ها هر جفتشان بر عنوان پیاده رو استفاده می شوند.در زمان حکومت زندیه بافت معماری ماسوله تشکیل شده و خیابان های کوچک و پله های زیاد اجازه گذر و عبور موتور ها را نیز نمی دهد. زیبایی ها و شکل خاص معماری ماسوله خلاصه ی در یک جمله می باشد :پشت بام ساختمان پایینی حیاط خانه ی بالایی می باشد که این شکل معماری را می توان به اورامانت کردستان شباهت داد.

بافت ماسوله
بافت قدیمی و زیبای روستای ماسوله

رنگ اکثر ساختمان ها در ماسوله زرد یا روسیه میباشد، به این خاطر است که خانه ها در مه بهتر دیده شوند چرا که نزدیک به یک سوم ساله ماسوله در محور به سر می رود.خانه های قدیمی از ترکیب سنگ و چوب ساخته شده اند ،هرچند سعی میشود ظاهر خارجی ساختمانهای قدیمی الگوی سنتی خود را حفظ کنند اما این ساختمان ها یکی یکی از بین می روند و جای خود را به ساختمان های بتونی با سقف های آهنی می دهند.

به این دلیل سعی بر محفوظ ماندن ظاهر خارجی ساختمانهای قدیمی می شود که در و پنجره های چوبی زیبایی دو چندان و خاصی به ماسوله می دهند و اهالی خوش ذوق ماسوله این چهارچوب چوبی را با گلدان های شمعدانی به نحوه شایسته تزیین و گل آرایی می کنند.

بافت ماسوله

ماسوله دارای ۴ محله اصلی به نام های «خانه بر» (خونَ وَر)، «مسجدبر» (مَزَ وَر)، «کِی سَر» شامل کَفا کِی سَر و بِنَ کِی سر و «اسد محله» (اَسَ مَل) و بازاری با  ۴  طبقه می باشد که هر چهار محله به طور جداگانه به بافت بازار شهر ارتباط بی واسطه دارند.

بیش از ۳۵۰ واحد مسکونی در ماسوله وجود دارد که درگذشته حدود ۱۰۰ سال پیش، این تعداد ۶۰۰ واحد بوده است. وجود بیش از ۱۲۰ واحد تجاری در محدوده ی بازار ماسوله، بیش از ۴ کاروان سرا، ۲ حمام خزینه دار، بیش از ۳۳ چشمه ی عمومی (خونی)، ۱۰ مسجد و ۵ امام زاده نشان از رونق و شکوفایی این شهرک دارد.

محلات ماسوله

کشه سر علیا ، کشه سر سفلی ، ریحانه بر ، خانه بر، مسجد بر و اسد محله از جمله محلات است که می توان در ماسوله نام برددر سالهای گذشته چهار پله چوبی بر روی رودخانه احداث شده بود که از میان آن ها پل بنا علی و پل حاجی محمدحسن با اهمیت ترین و پر کاربردترین بودند.

بیشتر اهالی ماسوله ، تالش و دارای مذهب شیعه ی اثنی عشری هستند. وجود امامزاده های متعدد در کل منطقه و پاره ای شباهت های معماری با معابد مهری و مانوی نیز نشان از تأثیرپذیری تاریخی و دینی دارد.

علت نام ماسوله

حداقل از سده ۸ و ۹ هجری به این ور نام شهر ماسوله به همین شکل کنونی کاربرد دارد،که برخی آن را گرفته شده  از اسم کوهی در کنار روستای ماسوله به نام ماه سالار می داند و به باور آنها این منطقه ماسال خطاب می شود.

به عبارتی  دیگر کلمه ماسوله از دو بخش «ماس» و «اوله» تشکیل شده است. بخش اول در فرهنگ های ایرانی به مفهوم کوه و مانع و قسمت دوم نیز به معنای ارتفاع است که در ترکیب با «های» تصغیر به مفهوم «مانند» آمده است. بنابر این ماسوله را می توان « کوه بلند » و «کوه انند » معنا کرد.با تکیه بر زبانهای سانسکریت و فارسی میانه آنرا «ماه کوچک» یا « سرزمین ماه کوچک» نیز معنا کرده اند.

یک دیدگاه